Farklılık

www.seslipiyasa.com

Farklılık

Farklı düşünüşler, fikirler, bakış toplumu toplum yapan öğelerden bir tanesidir. Konulara, olaylara farklı açılarla bakabilmek gereklidir. Her zaman aynı pencereden bakıldığı zaman kısır bir döngü meydana gelir ve ilerleme olmaz. Tartışmayı dahi bilmediğimiz anlar zamanlar oluyor. Senin fikrini herkes benimseyecek veya katılacak değildir. Ama, saygı duymalı. Farklı bakış açıları sohbetinizi yada o olayı zenginleştirir ve ortaya çok güzel olaylar çıkar. Bu iş hayatınızda, siyasi duruşunuzda, aşkta her yerde geçerlidir. Hep aynı düşüneceksin yada benim gibi düşüneceksin mantığı yanlış bir düşüncedir. Siz gibi düşünmeyen insanlara saygı duymamak gibi bir düşünceniz olmamalı. Yapacağınız veya savunduğunuz konuların bazılarını lafla değilde icraat gösterek yaptığınız takdirde karşıdaki kişi/ kişiler bunu daha iyi anlayacaktır.

Düşünün, Her zaman sizin fikirlerinizi destekleyecek, düşüncelerinizi onaylayacak bir dostunuz var. Peki, hata yaptığınız zaman yada yanlış yaptığınız zaman sizi kim uyaracak. Bu arkadaşınız doğru mu yapıyor sizce? Bence; Doğru yapmıyor. Doğru işler yaptığınız zaman yanınızda olan kişi sizi hatalarınızda’da uyarmalı ve ikaz etmeli. Sizler gibi düşünmeyen insanları sevmek zorunda değilsiniz. Fakat, saygı duyarak onu dinleyerek bir bakıma onu anlamalısınız. Bir örnek vermek gerekirse;

Ülkemizde sadece Beyazlar yaşasa, Zenciler yada farklı etnikteki kişiler yaşasa bir şeyin tadı, farklılığı yada biz bir Bütün olur muyuz? Tabii ki, olmayız. Bu nedenle sizle aynı düşüncede olmayan kişileride bazen dinlemeli ve saygı duymalısınız. Sırf siz gibi düşünmüyor diye onu dışlamak vede onunla konuşmamak doğru bir davranış değildir. Farklı düşünceler sizi hayat boyunca yeniliklerle tanıştırır ve hayata bazı zamanlar bakış açınızıdır değiştirir. Bu konuda sizlerden’de yorum almak istiyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir